Ana Sayfa - Kutup Yıldızı  
 
 


Verem Haftası Basın Açıklaması
Verem Haftası Basın Açıklaması
Dr. Abdullah Daştan: Düzensiz Yaşam ve Beslenme Veremi Doğurabiliyor
22 Ağustos 2011 Pazartesi 13:00
Kaynak: kutupyildizi.org.tr
Arkadaşına Gönder Yorum Ekle Yazdır Yazdır Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google'da paylaş Delicious'ta paylaş Digger'da paylaş Yahoo'da paylaş
 
Genel Açıklamalar
 Hastalık teneffüs edilen hava yoluyla bulaştığından kişiler farkında olmadan mikrobu alabiliyor. Vereme karşı doğum sonrası ikinci ayda ve ilkokul 1. sınıfta aşı uygulaması önemli bir önleyici tedbir. Düzensiz yaşama, beslenme bozuklukları, alkol ve sigara alışkanlığı, yoğun stres verem hastalığının ortaya çıkış zemini olabiliyor.
 
Ülkemizde Durum Nasıl?
Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde her yıl ortalama 15 bin kişi verem hastalığına yakalanmakta, bunlardan yüzde 85’i tedavi sonrası sağlığına kavuşmaktadır.
 
Ülkemizde verem hastalığına yakalanan kişi sayısı Avrupa ortalamasına göre düşüktür. Türkiye’de her 100 bin hastanın 25’inde bu hastalık görülürken bu rakam Bulgaristan’da 47, Ukrayna’da 135’dir.
 
Türkiye’de her ne kadar veremli hasta sayısı düşük olsa da hastalığa yakalanan fertlerden ölenlerin sayısı fazladır. Prof. Dr. Ferit Koçoğlu’na göre ülkemizde her yıl yaklaşık bin kişi veremden ölmektedir.
 
Neler Yapılmalı?
Hastalığa yakalanmış bireyler ‘Kontrollü gözetim’ sürecinden geçirilmeli, tedavileri gerektiği gibi yapılmalı, bu hastalara ilaçları gözetim elemanlarınca zamanında ve aksatmadan sağlanmalı.
 
Veremin Belirtileri Nelerdir?
Verem, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, terleme, öksürük, balgam çıkarma ve bazen balgamda kan gelmesi gibi yakınmalarla kendini belli eder. Kişinin önceden verem geçirmiş olması veya ailede yakınları, arkadaşları arasında veremli ya da verem geçirmiş bir hastanın varlığı her zaman olmasa da çok sıklıkla söz konusudur. Teşhis için bir göğüs röntgeni, balgam vb örneklerde mikrobun araştırılması gerekir. Bazen de verem bir idrar yolu hastalığı veya eklem kemik iltihabı ya da ciltte yara şeklinde karşımıza çıkabilir.
 
Nasıl Tedavi edilmeli?
Öncelikle hasta kişilerin teşhis edilip tedavi edlmesi gerekir. Çünkü kaynak onlardır. Bir hasta yılda ortalama 10 sağlam kişiye hastalığı bulaştırmaktadır. İkinci olarak hasta kişiden sağlam kişiye geçişin önlenmesi gerekir. Bunun için hastanın yaşadığı mekanın havalandırılması, negatif aspiratörlerle havanın temizlenmesi, ultraviyole ışınlama yapılması, hastanın maske kullanarak basil saçılmasının önlenmesi faydalı olabilir. Balgamında mikrop bulunan hastanın izolasyonuna artık pek başvurulmamaktadır. Üçüncü olarak sağlam kişilerin direncinin artırılması için aşılama yapılmalıdır. Eğer evde bir kişi tüberküloza yakalandı ise o hane halkı taranmalı ve gereken kişilere koruyucu tedavi uygulanmalıdır.
 
 
  Haber Fotoğrafları

 

 

Yorum Sizin! Siz de yorum yapın | Tüm yorumları oku

 

 

  BASIN AÇIKLAMALARI Kategorisinde Son Eklenenler  
STK'lardan Aşı Açıklaması
Medya’dan Basın Açıklamamıza Yoğun İlgi
Yeşilay haftası Basın Açıklaması
Verem Haftası Basın Açıklaması
Kanser Haftası Basın Açıklaması
YAZARLARIMIZ
Mustafa SAMASTI 
Sağlık Ve Vakıf
Selahattin SEMİZ 
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Kırk Yıl Önce Öğrencilik Yıllarım
Hüseyin Yürük 
Egemen Laik Yapının Psikolojisi
TÜM YAZARLARIMIZ 

GÜNCEL MAKALELER
Selçuk Engin 
Açe’den Jakarta’ya Endonezya Hatıraları
Sedat Erol 
Sığınmacılara ‘Sağlık Kartı’ Önerisi
Abdülkerim Karaağaç 
Bir Diş Hekiminin Hatıraları
 
GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ  
 Endülüslü Bilge Hekim Zehrâvî
 Prof. Dr. Sami ZAN (1921 - 24 Aralık 1984)
 Sağlık mı Endüstriyel Tıp mı?
 Amasyalı Sabuncuoğlu Şerefeddin
 Eski Türkçe Tıp Yazmalarından Kaşıntılı Cilt Ha...
 İbn-i Sînâ
 Aşı Tereddütü Ve Eczacının Rolü
 Kurban Bayramında Beslenme Önerileri
 Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa
 Sağlık araştırmalarının mayınlı tarlası: Sağlık...
 VARİKOSEL (Erkekte Kısırlığın en sık sebebi)
 
  copyright © kutupyildizidernegi.org.tr
Bize Ulaşın | RSS | Sitene Ekle | Reklam | Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap