Ana Sayfa - Kutup Yıldızı  
 
 


Nijer'de En Çok Ameliyat Yapan Ekibiz
Nijer'de En Çok Ameliyat Yapan Ekibiz
Derneğimizin yaklaşık 250 doktor üyesi bulunuyor ve yalnızca sağlık alanında değil farklı STK'larla iş birlikleri kapsamında Afrika Kıtası'nda su kuyusu açma ve kurban yardımı faaliyetlerinde de bulunuyoruz.
4 Aralık 2019 Çarşamba 14:33
Kaynak: KUTUPYILDIZI
Arkadaşına Gönder Yorum Ekle Yazdır Yazdır Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google'da paylaş Delicious'ta paylaş Digger'da paylaş Yahoo'da paylaş
 

Kutup Yıldızı Sağlık Gönüllüleri Derneği Başkanı ve Kulak Burun Boğaz (KBB) Operatörü Dr. Abdullah Daştan, AA muhabirine, 50-60 kişilik doktor grubu olarak, dernek kurulmadan önce 1990'larda Irak'ta, 1999'da ise deprem bölgesi Gölcük'te gönüllülük esasıyla çalıştıklarını anlattı.

 

Derneği, yardım faaliyetlerinde karşılaştıkları çeşitli zorluklar nedeniyle kurma kararı aldıklarını belirten Daştan, derneğin isminin "Kutup Yıldızı" olmasının sebebini ise, "Kutup yıldızı dünyanın her yerinden görülebilen, sabit, parlak bir yıldız. Biz de faaliyet alanı sabit, hizmet veren ve dünyanın her yerine yardım ulaştırmak isteyen doktorlar olarak bu ismi seçtik." şeklinde anlattı.

 

Daştan, derneğin yaklaşık 250 doktor üyesi bulunduğunu aktararak, yalnızca sağlık alanında değil farklı STK'larla iş birlikleri kapsamında Afrika Kıtası'nda su kuyusu açma ve kurban yardımı faaliyetlerinde de bulunduklarını ifade etti.

 

Daştan, "Nijer'e 6 yardım derneğinin bir araya gelerek oluşturduğu proje kapsamında 6 ayda bir gidiyoruz. Şu ana kadar 25 kez toplam 60 personelle gittiğimiz gittiğimiz ülkede, bine yakın katarakt ameliyatı, 500'e yakın büyük cerrahi ameliyatlar, KBB ile diş muayeneleri ve operasyonları, kadın doğum ameliyatları, radyolojik faaliyetler ve sünnet gibi birçok alanda sağlık hizmeti vererek, en çok ameliyat yapan ekibiz." diye konuştu.

 

Değişik konularda sağlık seminerleri de düzenlediklerini belirten Daştan, "Yakında 1,5 yıldır kuruluşu üzerinde çalıştığımız, 23 sağlık STK'sını bir araya getirdiğimiz Türkiye Sağlık STK'ları Platformumuzun (TÜSEP) tanıtımını yapacağız. Hedefimiz tüm sağlık STK'larını bir araya toplayarak, Türkiye'deki ve dünyadaki sağlık alanında sivil bir inisiyatif olarak söz söyleme hakkına kavuşmak." dedi.

 

Abdullah Daştan, yardım toplayan bir dernek olmadıklarının altını çizerek, "Biz doktorlar olarak, 'yurt dışına gidiyoruz.' diyerek vatandaştan nakdi yardım almıyoruz. Farkımız bu. Ancak bizim iş birliği yaptığımız yardım dernekleri bu yardımları topluyorlar. Derneğimiz, doktorların bir araya gelerek, 'mesleğin zekatı' mantığıyla çalıştığı, ameliyat, muayeneler ve diğer faaliyetlerin masraflarını kendi ceplerinden karşıladıkları bir topluluk. Doktor üyelerimizin bir kısmının sağlık malzeme şirketleri de var. Onlar bize gerekli tıbbi malzeme bağışı da yapıyorlar." şeklinde konuştu.

 
 
  Haber Fotoğrafları

 

 

Yorum Sizin! Siz de yorum yapın | Tüm yorumları oku

 

 

  FAALİYETLER Kategorisinde Son Eklenenler  
Proje Ekiplerimiz Çalışmaya Devam Ediyor
Derneğimizden Afrikalı Muhammed'e Yardım Eli
Siyah İncilerin Organik Yaşamı
Kutupyıldızı Yöneticilerinden Tecrübe Paylaşımı
Prof. Dr. Osman Ekinci 15 Temmuz Gecesini Anlattı
TÜSEP Toplantısına Katıldık
TGTV Başkanı Akbulut'a Kudüs Konulu Ziyaret
Endonezya’dan Nijer’e Sınır Ötesi Faaliyetler
26. Nijer Sağlık Seyahati Yapıldı
Derneğimiz TÜSEP’e Katıldı
Nijer'de En Çok Ameliyat Yapan Ekibiz
Gönüllü Türk Doktorları 15 Yıldır Mazlum Coğrafyal...
YAZARLARIMIZ
Mustafa SAMASTI 
Tıp Eğitiminde Sağlığın Yeri: Bir Özeleştiri Denemesi
Selahattin SEMİZ 
Bir Başhekimin Covid Hatıraları
Hüseyin Yürük 
40 Yaşından Sonra Ortaya Çıkan Hastalıklar
TÜM YAZARLARIMIZ 

GÜNCEL MAKALELER
Sedat Erol 
Yabancı İşçi İstihdam Projesi
Abdülkerim Karaağaç 
Bir Diş Hekiminin Hatıraları
Hüseyin Yağmur 
Osmanlı Devleti’nde Kolera Günleri
 
GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ  
 Amasyalı Sabuncuoğlu Şerefeddin
 Eski Türkçe Tıp Yazmalarından Kaşıntılı Cilt Ha...
 İbn-i Sînâ
 Aşı Tereddütü Ve Eczacının Rolü
 Kurban Bayramında Beslenme Önerileri
 Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa
 Sağlık araştırmalarının mayınlı tarlası: Sağlık...
 VARİKOSEL (Erkekte Kısırlığın en sık sebebi)
 İlaçsız Hayat Mümkün mü?
 İlaçlar ve Bedenimizin Biyolojik Saati
 Misyonerlerin Osmanlı topraklarındaki sağlık fa...
 
  copyright © kutupyildizidernegi.org.tr
Bize Ulaşın | RSS | Sitene Ekle | Reklam | Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap