Ana Sayfa - Kutup Yıldızı  
 
 


Yusuf Albayrak
Yusuf Albayrak

Sağlıkta Acil Hizmetler
Evet. Sağlıkta acil müdahaleler ilk yardımla başlar. İlk yardım: ihtiyaç halinde eğitimli personel ve tıbbi yardım gelene kadar olay yerindeki mevcut araç gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.
11 Eylül 2017 Pazartesi 12:49
Arkadaşına Gönder Yorum Ekle Yazdır Yazdır Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google'da paylaş Delicious'ta paylaş Digger'da paylaş Yahoo'da paylaş
 

Evet, sevgili dostlar!

 

Şimdi şöyle bir düşünelim! İşyerinde merdivenden düşen bir arkadaşımız, yolda giderken aniden baygınlık geçirip yere yığılan bir tanımadık, trafikte giderken aniden oluşan ciddi yaralanmalı bir kaza.... Bütün bunları ne adar çoğaltabiliriz sizler takdir edersiniz! Ne olacak böyle bir ani durumla karşılaştığımızda? Buna önceden hazırlıklı olmazsak bu konuda yeterli bilgi tecrübe birikiminiz yoksa panik yapar ve belki de çok basit bir manevrayla, ufak bir müdahaleyle hayati bir tehlikeyi ortadan kaldırabilir ve ciddi sakatlıkları önleyemeyebiliriz.

 

Evet. Sağlıkta acil müdahaleler ilk yardımla başlar. İlk yardım: ihtiyaç halinde eğitimli personel ve tıbbi yardım gelene kadar olay yerindeki mevcut araç gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır. Bu ilk yardım müdahalesi çok önemlidir zira acil olaylarda ilk birkaç dakika hayati önem taşımaktadır ve ortada yardım edebilecek bizden başka hiç kimse bulunmamaktadır. İşte burada ilk yardım bilgisinin önemi ortaya çıkıyor, zamanında ve yeterli bir ilkyardım! Maalesef Türkiye’de halkımız ilk yardım bilgisi eğitimi hususunda çok yetersiz. Bu sebeple zamanında yapılmayan veya yanlış yapılan ilk müdahaleler sonucunda birçok ölümler ve sakatlıklar oluşmaktadır. Bu eğitimleri ciddi olarak ilk okullardan başlayarak her yaş, meslek vb… ayırımı yapmadan tüm halkımız almak zorunda olmalı. İşe girişlerde olmazsa olmaz olmalı gibi…

 

Yeterli bir ilkyardım uygulayarak hasta için en önemli zamanı faydalı ve bilinçli olarak kullandık ve belki de ölüm veya kalıcı sakatlığı önlemede rol oynadık. Artık içimiz rahat bir şekilde hastamızı tecrübeli ellere teslim etme zamanı geldi. Ülkemizde bu işi başarıyla yapan 112 sisteminden bahsetmek isterim.

 

112 yi arayıp olaydan ve yapılan işlemlerden, kişi bilgileri olay yeriyle ilgili ve iletişim bilgileri merkezdeki yetkilinin isteği doğrultusunda cevaplamak ve yine verilecek talimatlara göre hareket etmek yetkilinin yönlendireceği acil yardım ekibinin size en kısa zamanda ve gerekli teçhizatlar la ulaşmasını sağlamış olacak ve daha sonraki 3. Aşama hizmetlerinde de gereksiz zaman kaybını önleyecektir. Gelen ekip acil sağlık ve yaralanmalarda sürekli olarak güncel eğitim almaktadırlar ve bu konuda oldukça yeterlidirler, yani güvenle hastanızı kendilerine teslim edebilirsiniz, ayrıca ambulans ekipmanları acil yardım araç gereçleri gerekli yeterliliktedir.

 

112 il ambulans hizmetleri Türkiye’de ilk defa 1986 da077 ile başlamış olup 1994 te ‘ Acil Yardım Ve Kurtarma Hizmetleri ‘ ile devam etmiştir. İl ambulans hizmetleri Sağlık Bakanlığına bağlı İl Sağlık Müdürlüğünde Acil sağlık hizmetleri şube müdürlüğüne bağlı İstanbul Avrupa ve Anadolu yakasında ayrı başhekimlikleri bulunan merkezler ve bu merkezlerden yönlendirilen 112 Acil Yardım istasyonlarından oluşmaktadır. Yani siz 112 yi aradığınızda bir merkezi aramış olmaktasınız, çağrınız burada değerlendirilip gerekli yönlendirmeler ve diğer koordinasyonlar sağlanmaktadır. Maalesef burada şunu belirmek durumundayım yapılan çağrıların pek çok miktarı acil hastalıkla ilgili olmayan veya sağlıkla hiç ilgisi olmayan aramalar sebebiyle merkez gereksiz meşgul edilmekte böylece gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşım gecikmekte. Bu ise hayati tehlikelere sebebiyet vermektedir. Bu hususta çok dikkatli olunmalı ve gereksiz durumlarda merkez meşgul edilmemelidir. 112 merkezleri olay yerine ambulans sevki dışında hasta için yoğun bakım koordinasyonu ve kurumlar arası işbirliğini de sağlamaktadır. Yine bu merkezlere bağlı olarak ambulans helikopterler ve ambulans deniz araçları da bulunmaktadır. Kayıtlar bu merkezlerde muhafaza edilir ve geri bildirimler için kullanılır, ses kayıtları 3 ay süreyle muhafaza edilir

 

Hastamız artık emin ellerdedir, çünkü size ortalama 9 dk gibi kısa sürede ulaşan ambulans acil yardım ekibi gerek tecrübesi ve gerekse alanında gerekli tüm eğitimleri almış ve gerekli tıbbi araç gereçlere sahiptir. Hastanıza ilk yardım sonrası gerekli acil yardım müdahalelerini yaparak en kısa sürede en yakın veya uygun hastaneye sevkini sağlayacaktır.

 

Dünyada acil yardım ambulans hizmetleri iki model halinde uygulanmaktadır. Birinci model bizde de uygulanan Anglo-Amerikan modeli ki bu modelde olay yerinde ve hasta nakledilirken acil müdahaleler gerektiği kadar yapılıp asıl tedavi ve kontroller hastane acillerinde yapılmakta taburcusuna veya yataklı servise alınışına burada karar verilmektedir. İkinci model ise Franko-German modelidir ki burada acil hekimi, gerekirse anestezi uzmanı ve teknoloji olay yerine getirilir, gerekli müdahaleler yapılarak hasta acil sevise değil direkt yataklı servise alınır.

 

Hastamız güvenli bir şekilde hastane aciline nakledilmiş olup hastanede genelde sarı alanda karşılanan hastamıza acil hekiminin muayenesi tetkik ve gerekli uzman konsültasyonuyla taburcu edilebilir veya servislere alınabilir

 

Acil tıp uzmanlığı ayrı bir anabilim dalı olarak tıp fakülteleri ve eğitim araştırma hastanelerinde ilk defa 1993 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nde başlamıştır.

 

Şimdi acil sağlıkla ilgili birkaç spot bilgi paylaşmak istiyorum

 

ASKOM: İl acil sağlık hizmetleri koordinasyon komisyonu. Bu komisyon il genelinde acil sağlık hizmetleriyle ilgili kurumlar arası koordinasyonu sağlar. İl sağlık müdürü temsilcisi, yataklı tedavi hizmetleri şube müdürü, il ambulans sevisi başhekimi, acil sevis sorumluları ve il meslek odası temsilcisinden oluşur.

 

UMKE: Ulusal medikal kurtarma ekibi. Daha çok afetlerde görev yapan özel yetiştirilmiş ve donanıma sahip ekip

 

TRİAJ: Ayıklamak demektir. Aciliyetin sınıflandırılması için daha önemli olaraksa çok sayıda yaralıların bulunduğu olaylarda kullanılır. Günümüzde hastane acillerinde de triaj yapılmaktadır.

Acil sağlık hizmet şube müdürlüğü: İl sağlık müdürlüklerinde bulunur. Koordinasyon , ambulans ruhsatlandırılması, Hastane acil servislerinin denetlenmesi, İlk yardım eğitimleri, Acil sağlık verilerinin toplanması ve değerlendirilmesi… gibi görevler yapar

 

Ülkemizde 2016 itibariyle Acil sağlık hizmetlerinde 2466 istasyon ,4750Ambulans, 17 ambulans helikopter ve 4 adet ambulans uçak kullanılmaktadır

 

Sonuç olarak acil sağlık gerek birey gerekse toplumsal ciddi öneme sahiptir. Devlet olarak kamu hizmeti olarak ciddi başarılı hizmetler verildiği fakat bir o kadarda vatandaşın eğitimi ve bilgilendirilmesi hususunda da bir o kadar başarısız olunduğu kanaatindeyim.

 

GÜZEL BİR HİZMET

 

Sizlere her ne kadar acil sağlıkla ilgisi olmasa da hayatınızda bir farkındalık oluşturacak güzel bir hizmet bilgisinden bahsetmek istiyorum.

 

Yalnız yaşayan bir yaşlımızın gereğinde beden ve ev temizliğine, gerektiğinde hastaneye götürülüp tedavisinin yaptırılıp tekrar eve getirilmeye ihtiyacı var! Ameliyat olmuş postop pansumanlarının yapılması gerekiyor gidip gelemiyor! Kanser hastası takılması gereken serumları mamaları yapılması gereken iğneleri mevcut! Hareketsizlikten kontraktürler oluşmuş fizik tedavi görmesi gereken hastalar! Psikolojisi yaşadığı travmayı kaldıramayanlar! Yalnızlıktan bunalmış kimsesizler! Daha neler var farkında mıyız?

 

Ama hemen karamsarlığa kapılmayın! Birileri bunun farkına varmış ve güzel bir hizmet hazırlamışlar. Biraz içinde olduğum için sizlere de faydalı olur umuduyla bilgilendirmek istiyorum. Bu tür hizmetlere ihtiyacı olan yani doktor kontrol muayenesi, ev temizliği, beden temizliği, yatak yaraları bakımı, postop pansumanlar, serum, enjeksiyon uygulamaları, evde fizik tedavi ve psikolojik destek hizmeti, idrar sondası, refakat hizmetleri ve ambulansla nakil hizmetleri gibi. Bu kişilerle ilgili olarak İstanbul büyükşehir belediyesi 153 numarayı arayıp bilgilendirirseniz birkaç gün içinde evinize sosyal çalışmacı arkadaşlar geliyor, gerekli tespitleri ve hizmet ihtiyaçlarını belirliyorlar. Daha sonra hekim yönlendirilip ihtiyacınız olan hizmetler başlatılmış oluyor, taaki şifa ile kapatılana kadar. Buna benzer hizmetler yerel belediyeler ve sağlık bakanlığı hastaneleri evde sağlık birimlerince de verilmektedir.

 

Güzel hizmet. Hepsinden güzeli de tamamı ücretsiz.

 

SAĞLIKLA İSTİKAMET ÜZERE OLUNUZ

 
 
  Bütün Yazıları

 
Sağlıkta Acil Hizmetler

 

Yorum Sizin! Siz de yorum yapın | Tüm yorumları oku

 

 

  Günün Yazarları  
Sağlıkta Acil Hizmetler
Bir Ağustos Gecesinin Hatırlattıkları
Erkek Çocuklarında Tedavi Edilmesi Gereken Önemli ...
Afrika’da Var Olmak
Kamer Adalarında Kardeşlik Coşkusu
Rızıklarının Yerden ve Denizden Gönderildiği Ülke:...
Van ve Çevresinde Meydana Gelen Depremler
Van-Erşiş Depremi ve Afetlere Hazırlıklı Olmak
YAZARLARIMIZ
Mustafa SAMASTI 
Tıp Eğitiminde Sağlığın Yeri: Bir Özeleştiri Denemesi
Selahattin SEMİZ 
Bir Başhekimin Covid Hatıraları
Hüseyin Yürük 
40 Yaşından Sonra Ortaya Çıkan Hastalıklar
TÜM YAZARLARIMIZ 

GÜNCEL MAKALELER
Yusuf Albayrak 
Sağlıkta Acil Hizmetler
Selahattin SEMİZ 
Bir Ağustos Gecesinin Hatırlattıkları
Haluk İnal 
Erkek Çocuklarında Tedavi Edilmesi Gereken Önemli Bir Sorun “İnmemiş Testis”
 
GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ  
 Aşı Tereddütü Ve Eczacının Rolü
 Kurban Bayramında Beslenme Önerileri
 Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa
 Sağlık araştırmalarının mayınlı tarlası: Sağlık...
 VARİKOSEL (Erkekte Kısırlığın en sık sebebi)
 İlaçsız Hayat Mümkün mü?
 İlaçlar ve Bedenimizin Biyolojik Saati
 Misyonerlerin Osmanlı topraklarındaki sağlık fa...
 Sigara Dumanının Çocuklara Etkisi
 Şişmanlık: Genetik Miras mı Yaşam Tarzı mı?
 Dr. Mahmut Tokaç’ın ‘Kırmızı Çizgi’si Çıktı
 
  copyright © kutupyildizidernegi.org.tr
Bize Ulaşın | RSS | Sitene Ekle | Reklam | Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap