Ana Sayfa - Kutup Yıldızı  
 
 


VARİKOSEL (Erkekte Kısırlığın en sık sebebi)
VARİKOSEL (Erkekte Kısırlığın en sık sebebi)
Varikosel Testisler vucütta, skrotum (torbalar) içinde bulunmaktadır. VARİKOSEL testislerin kirli kanını kalbe doğru taşıyan toplardamarlarının ileri derecede genişlemesi ve kıvrımlarının artması sonucu oluşan bir damar rahatsızlığıdır.
10 Mayıs 2014 Cumartesi 09:13
Kaynak: Kutup Yıldızı
Arkadaşına Gönder Yorum Ekle Yazdır Yazdır Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google'da paylaş Delicious'ta paylaş Digger'da paylaş Yahoo'da paylaş
 

VARİKOSEL NEDİR?

 

Testisler vucütta, skrotum (torbalar) içinde bulunmaktadır. VARİKOSEL testislerin kirli kanını kalbe doğru taşıyan toplardamarlarının ileri derecede genişlemesi ve kıvrımlarının artması sonucu oluşan bir damar rahatsızlığıdır.

 

Varikosel sol tarafta daha sık görülür. Sağ tarafta tek başına görülmesi oldukça nadirdir ,% 10 kadar hastada varikosel çift taraflı olabilmektedir.

 

Varikosel çok ciddi boyutlara gelene kadar genellikle fiziki herhangi bir şikayete yol açmaz. Bazen ilerlemiş varikosellilerde testislerde ağrı, küçülme, dolgunluk hissi gibi şikayetlere neden olabilirler. Varikosel bazen kasığa vuran künt ağrıya ve testisde çekilme hissine neden olabilir. Ayakta uzun süre kalındığında ağrı artar, yatmakla azalır.

 

Ancak varikoseli olan erkeklerin bir kısmında herhangi bir fiziki rahatsızlık yapmadan bile İNFERTİLİTE‘ye (çocuk sahibi olmada zorlanmaya) neden olmaktadır.

 

Kısırlık (infertilite) şikayeti olan erkeklerin yaklaşık % 40- 50'sinde varikosel mevcuttur. Bu genişleyen varisleşmiş toplardamarlarda kanın normalde kalbe doğru belli bir hızla taşınması gerekmektedir. Ancak bu damarların içindeki kapakçıklar da bozulduğundan özellikle karın içi basıncının arttığı durumlarda (örneğin öksürme ve ıkınma esnasında) kan geriye doğru (testislere) kaçar. İşte bu sebepten dolayı testislerde ısı artışına sebep olmakta ve bu nedenle sperm üretimini olumsuz etkilenmektedir, genişleyen damarlarda biriken kanda yüksek oranda bazı metabolik ürünlerin bulunması ve oksijenlenmenin azalması sperm üretimini olumsuz etkilemekte ve kısırlığa sebep olmaktadır.

 

TANI

 

Varikosel yumurtalıkların muayene edilmesi ve skrotal renkli doppler ultrasonografik inceleme ile tespit edilir. Muayenede dilate (genişlemiş), torsiyöz (kıvrıntıları artmış) venler hissedilebilir.

 

Varikosel; I. dereceden IV. dereceye kadar derecelendirilmektedir.

 

I. derecede ıkınmayla damarlar belirginleşir,

 

II. derecede damarlar orta kalınlıkta,

 

III. derecede damarlar ileri derecede kalınlaşmış,

 

IV. derecede ise damarlar çok genişlemiş, kıvrımlar çok büyük yumaklar yapmıştır ve bozulmuş dolaşıma bağlı testislerde ufalma görülebilir.

 

TEDAVİ

 

Düşük dereceli varikosellerde teşhis ve ameliyat kararları Skrotal Renkli Doppler Ultrasonografi ile konulabilmektedir

 

Ağrısız varikosellerde, testislerde ufalma yapmayan ve/veya evli olup çocuk sahibi olan erkeklerde varikosel tedavisine gerek yoktur. Varikosel ağrı yapıyorsa, testislerde ufalmaya ve infertiliteye neden olmuş ise cerrahi tedavi gereklidir.

 

Varikoselektomi Ameliyatı

 

Varikosel erkek infertilitesinin tedavi ile en iyi düzeltilebilen sebebidir. Tedavi oldukca yüz güldürücüdür. Varikoselin tedavisi AMELİYATTIR. Kısırlık şikayeti olan varikoselli erkeklerde, ve / veya çok yoğun ağrı şikayeti olanlarda veya testislerinden biri diğerine göre anlamlı küçülme göstermiş varikoselli erkeklerde, cerrahi tedavi önerilir. Çocukluk dönemindeki varikosellerde ise testis gelişiminin takibi ile izlem yapmak gerekir. Bu izlem sırasında tesitis boyutlarında Küçülme saptanması durumunda veya ileri derecede olan  varikosellerde cerrahi önerilmektedir.Prensip bütün metodlarda aynı olup; varisleşmiş fonksiyonu bozulmuş olan venler bağlanıken, sperm kanalları ve temiz kanı taşıyan testis arterleri ve lenf damarları korunmalıdır.

 

Açık cerrahi teknikler; normal açık operasyon, MİKROSKOPİK teknikler şeklinde olabilmektedir. Varikoselektomi ameliyatı kasık bölgesine yapılacak lokal anestezi veya belden yapılacak spinal anestezi veya genel anesteziyle rahatlıkla yapılabilir. Ameliyat kasık bölgesinden yapılan küçük bir kesi ile gerçekleştirilir. Varisleşmiş venler bağlanır ve kesilirler. Basit bir ameliyattır ve genellikle hastane de yatmayı gerektirmez. Ameliyat ortalama 20 – 30 dakika kadar sürer. Bu sırada testisle ilgili diğer oluşumların zarar görmemesine özen gösterilmelidir.

 

Varikosel ameliyatı dikkatli yapılmaz ve lenfatik damarlar bağlanırsa hidrosel (testis çevresinde sıvı birikimi), temiz kan getiren damar (arter) bağlanırsa testis atrofisi gibi komplikasyonlar görülebilir. Mikroskop kullanılarak yapılan ameliyatta (MİKROSKOPİK VARİKOSEL AMELİYATI) bu komplikasyonların oluşma riski en aza iner.

 

Bir sperm hücresinin yapılmaya başlaması ile olgunlaşıp depo edilmesi arasında 75 gün gerektiğinden varikoselektomiden ortalama 3 ay sonra sperm hücrelerine ait bozukluklar düzelmeye başlar. Bu sebeple ilk sperm tetkiki ameliyattan sonraki 6. ayda yapılmalıdır. Sperm üretimindeki düzelme ameliyat olan hastaların %70 inde görülür. Yapılan araştırmalarda varikoselektomi ameliyatı olanların yaklaşık yarısının bebek sahibi olduklarını göstermiştir.

 

Op. Dr. Haluk İnal

Üroloji uzmanı
Özel Afiyet Hastanesi
0532 2414726

 

 

 
 
  Haber Fotoğrafları

 

 

Yorum Sizin! Siz de yorum yapın | Tüm yorumları oku

 

 

  GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ Kategorisinde Son Eklenenler  
Sağlık mı Endüstriyel Tıp mı?
Amasyalı Sabuncuoğlu Şerefeddin
Eski Türkçe Tıp Yazmalarından Kaşıntılı Cilt Hasta...
İbn-i Sînâ
Aşı Tereddütü Ve Eczacının Rolü
Kurban Bayramında Beslenme Önerileri
Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa
Sağlık araştırmalarının mayınlı tarlası: Sağlık ta...
VARİKOSEL (Erkekte Kısırlığın en sık sebebi)
İlaçsız Hayat Mümkün mü?
İlaçlar ve Bedenimizin Biyolojik Saati
Misyonerlerin Osmanlı topraklarındaki sağlık faali...
YAZARLARIMIZ
Mustafa SAMASTI 
Toplum Sağlığı, Batı Tecrübesi Ve İslami Kültür Açısından Bir Değerlendirme
Selahattin SEMİZ 
Özel Sektör Açısından Sağlıkta İstikrar Ve Değişim
Hüseyin Yürük 
Çocukluğumda Ve Gençliğimde Yaşadığım Bazı Travmalar
TÜM YAZARLARIMIZ 

GÜNCEL MAKALELER
Sedat Erol 
Sığınmacılara ‘Sağlık Kartı’ Önerisi
Abdülkerim Karaağaç 
Bir Diş Hekiminin Hatıraları
Hüseyin Yağmur 
Osmanlı Devleti’nde Kolera Günleri
 
GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ  
 Sağlık mı Endüstriyel Tıp mı?
 Amasyalı Sabuncuoğlu Şerefeddin
 Eski Türkçe Tıp Yazmalarından Kaşıntılı Cilt Ha...
 İbn-i Sînâ
 Aşı Tereddütü Ve Eczacının Rolü
 Kurban Bayramında Beslenme Önerileri
 Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa
 Sağlık araştırmalarının mayınlı tarlası: Sağlık...
 VARİKOSEL (Erkekte Kısırlığın en sık sebebi)
 İlaçsız Hayat Mümkün mü?
 İlaçlar ve Bedenimizin Biyolojik Saati
 
  copyright © kutupyildizidernegi.org.tr
Bize Ulaşın | RSS | Sitene Ekle | Reklam | Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap