Ana Sayfa - Kutup Yıldızı  
 
 


İlaçlar ve Bedenimizin Biyolojik Saati
İlaçlar ve Bedenimizin Biyolojik Saati
Bilim adamlarının, bitkilerin çiçek açması ve ışığa yönelmelerini gözlemesiyle başka şeylerin de merak edilmesine yol açan ve yapılan araştırmalarla bir bilim dalı haline gelen kronobiyoloji vücudumuzun 24 saatlik seyir defteridir.
7 Ocak 2014 Salı 10:16
Kaynak: kutupyıldızı
Arkadaşına Gönder Yorum Ekle Yazdır Yazdır Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google'da paylaş Delicious'ta paylaş Digger'da paylaş Yahoo'da paylaş
 

Fatıma Ulya Yürük

 

Elde edilen bilgilerin tıbbı ve biyolojik açıdan değerlendirilmesiyle hastalıkların tanı ve tedavileri için altın bilgilere ulaşılmış oldu.

 

Dr. Hipokrat tarafından seneler önce başlatılmış şimdi yeniden gündeme gelmiş biyolojik saatimize göz atalım.

 

Saat 04:00 – Vücudumuzda salgılanmaya başlanan stres hormonu sebebiyle kalp krizlerinin en çok görüldüğü saat. Akciğerlerimizin daralmış olmasından dolayı astım hastaları için de kritik bir saat. Yatmadan ilaçlarını almaları tavsiye edilir.

 

Saat 05:00 – Bizi uyandıran hormon gün içindeki seviyesinin 6 katında salınmış durumda. Sabah namazına kalkmak için vücudumuz hazır.

 

Saat 06:00 – Kortizon hormonumuz bir çalar saat gibi tüm vücudumuzu uyarır. O gün bize lazım olacak enerji kanda kullanılmaya hazır hale geliyor.

 

Saat 07:00 – Vücudumuz yeni bir gün için ısınma turundadır. O gün yapacaklarımız zihnimizde belirmeye başlar. Sabah kahvaltısı çok önemlidir. Yediğimiz her besin gün içinde yorgun düştüğümüzde bir cankurtaran görevindedir.

 

Saat 08:00 – Yapılan deneylerde sabah kullanılan alkol ve nikotinin insanın işini bitirecek nicelikte olduğu kanısına varılmıştır.

 

Romatizması olan hastaların vücudumuzun sertleşmesi sebebiyle ağrılarının şiddetlendiği, ilaçlarını kullandığı saattir.

 

Saat 09:00 – Halsizlik, ateş gibi olumsuz durumlarla çok karşılaşılmaz. Aşı olmak için ideal saattir. Yine bu saatte vücudumuz radyasyon ve röntgen ışınlarına karşı dayanıklıdır. Kemoterapinin en az zararla en çok etki göstereceği saattir.

 

Saat 10:00 – Vücut sıcaklığının, nabzımızın, enerjimizin yükseldiği saattir. Fiziksel ve zihinsel olarak en verimli saattir. Kısa bellek yüklenmeye hazır halde bizi bekler. Tüm sınavların neden bu saatte olduğunu da anlamış olduk.

 

Saat 11:00 – Matematik hesaplamalarında en başarılı olduğumuz saattir. Kalbimizin formu en üst seviyede olduğundan Kardiyolojiye gitmek gerçekçi sonuçlar vermeyebilir. Kalp , hastalığı gizleyebilir.

 

Saat 12:00 – 1. Fazdan 2 faza geçiş saatidir. Karnımızın acıktığının sinyali olan mide asitimiz en yüksek seviyededir. Öğle vakitlerinde tansiyon ve nabız daha kolay yükselir. Dikkatli olmak, stresten uzak durmak gerekir. Vücudumuz dinlenmek ister. Kan seviyesi azalmış uykuya ihtiyacı olan vücudumuza kaylule uykusu şifa olacaktır.

 

Saat 13:00 – Çalışma performansımız % 20 azalır. Safra kesemiz en aktif olduğu saatindedir. Safra kesesi aktivitelerini bozan ilaç alımı için hiç uygun bir zaman değildir.

 

Saat 14:00 – Sabahtan öğleye kadar yükselen nabzımız ve hormon salgımız azalmaya başlar. Dikkatsizlik ve yorgunluk hissi belirir. Bu saatin güzel yanı lokal anestezinin en uzun etkiye sahip olmasıdır. Diş hekiminizden randevuyu bu saatte almanız işinizi kolaylaştırır.

 

Saat 15:00 – Vücudumuz günü kalanı için yeniden Bismillah diyerek performansını sabahki kadar olmasa da yeniden artırır. Kalıcı bellek hazır durumdadır.

 

Saat 16:00 – Sabah koşusu ne kadar yaygınlaşmış olsa da sabah sporun tehlikeli olduğu bir gerçektir. Spor yapmanın asıl saati şimdidir. Asitleri bastıran ilaçların alınmasının tam zamanıdır.

 

Saat 17:00 – Oksijen kullanımımız ve kalbimizin kan pompalama hızı artmıştır. Böbreklerimizde bu saatte daha iyi çalışmaktadır. Saç ve tırnaklar da en hızlı uzadığı vakittir.

 

Saat 18:00 – Fizyolojik ve psikolojik olarak içine kapanma, uykuya hazırlanma saatidir. Pankreasımız çok aktiftir.

 

Saat 19:00 – Nabız ve tansiyonumuz çok düşmüş, vücudumuz dinlenme haline geçmektedir. Kesinlikle tansiyon düşürücü ilaçlar kullanılmamalıdır. Sinir ilaçlarının alınması için ise uygun saattir.

 

Saat 20:00 – Alerji ve astım ilaçlarının en etkili olduğu saattir.Akşamları alınması gereken antibiyotiklerin bu saatte alınması toksıt etkiyi azaltır.

 

Saat 21:00 – Uyuklamaya başlayan bağırsak ve mideye gelen besinler sabaha kadar çürümüş yemek gibi sindirilmeyi beklemek zorundadır.Bu kural çiğnendiği takdirde sabah baş ağrısı veya mor gözlerle uyanabilirsiniz.

 

Saat 22:00 – Lökosit miktarımız çok düştüğü için lökosit miktarı düşüren ilaçlar asla alınmamalıdır. Erken kalkmış insanların uyku saatidir.

 

Saat 23:00 – Metabolizma faaliyetleri minimuma inmiştir. Kalp atışı, nabız, tansiyon, vücut ısısı düşer. Kasılma oluşturan hormonlar etkili olduğundan bebeklerin doğma saatidir.

 

Saat 00:00 – Günlük yaşamın ritmi bitmiştir. Bilinçaltı savunmasızlaşmıştır.

 

Saat 01:00 – Uykuya daldıktan 1-2 saat sonra derin uyku fazına geçeriz. Sabaha doğru uykumuz derinliğini kaybeder. Ortalama yaşam yılına göre 6 yıl rüya anında olduğumuz düşünülmektedir.

 

Saat 02:00 – Optik ve fiziksel uyarılara karşı tepkimiz duyarsızdır. Trafik kazalarının en çok olduğu saattir. Çernobil patlamasının ve Hindistan’ı kasıp kavuran zehir bulutlarının oluşmasına sebep olan kazanın bu saate olması tesadüf değildir.

 

Saat 03:00 – İnsan psikolojisini bu saatte melatonin adı verilen dengesizlik ve tembellik verici hormon yönetir. Sabahın ışıklarıyla hormonun bu etkisi sona erer .

 

Bize kurulu bir şekilde emanet edilmiş muhteşem donanımlı vücudumuzu, kullanım kılavuzunu ihlal edip erkenden bozmamalıyız. 
 
 
  Haber Fotoğrafları

 

 

Yorum Sizin! Siz de yorum yapın | Tüm yorumları oku

 

 

  GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ Kategorisinde Son Eklenenler  
Sağlık mı Endüstriyel Tıp mı?
Amasyalı Sabuncuoğlu Şerefeddin
Eski Türkçe Tıp Yazmalarından Kaşıntılı Cilt Hasta...
İbn-i Sînâ
Aşı Tereddütü Ve Eczacının Rolü
Kurban Bayramında Beslenme Önerileri
Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa
Sağlık araştırmalarının mayınlı tarlası: Sağlık ta...
VARİKOSEL (Erkekte Kısırlığın en sık sebebi)
İlaçsız Hayat Mümkün mü?
İlaçlar ve Bedenimizin Biyolojik Saati
Misyonerlerin Osmanlı topraklarındaki sağlık faali...
YAZARLARIMIZ
Mustafa SAMASTI 
Toplum Sağlığı, Batı Tecrübesi Ve İslami Kültür Açısından Bir Değerlendirme
Selahattin SEMİZ 
Özel Sektör Açısından Sağlıkta İstikrar Ve Değişim
Hüseyin Yürük 
Çocukluğumda Ve Gençliğimde Yaşadığım Bazı Travmalar
TÜM YAZARLARIMIZ 

GÜNCEL MAKALELER
Sedat Erol 
Sığınmacılara ‘Sağlık Kartı’ Önerisi
Abdülkerim Karaağaç 
Bir Diş Hekiminin Hatıraları
Hüseyin Yağmur 
Osmanlı Devleti’nde Kolera Günleri
 
GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ  
 Sağlık mı Endüstriyel Tıp mı?
 Amasyalı Sabuncuoğlu Şerefeddin
 Eski Türkçe Tıp Yazmalarından Kaşıntılı Cilt Ha...
 İbn-i Sînâ
 Aşı Tereddütü Ve Eczacının Rolü
 Kurban Bayramında Beslenme Önerileri
 Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa
 Sağlık araştırmalarının mayınlı tarlası: Sağlık...
 VARİKOSEL (Erkekte Kısırlığın en sık sebebi)
 İlaçsız Hayat Mümkün mü?
 İlaçlar ve Bedenimizin Biyolojik Saati
 
  copyright © kutupyildizidernegi.org.tr
Bize Ulaşın | RSS | Sitene Ekle | Reklam | Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap