Ana Sayfa - Kutup Yıldızı  
 
 


Mehmet Horasan
Mehmet Horasan

Afrika’da Var Olmak
Türkiye’nin Afrika ilgisi, açılımı diğer ülkelerden farklılıklar arzediyor. Diğer ülkeler temelde menfaat / çıkar / sömürge üzerine kurarken ilişkilerini, Türkiye yardım elini uzatıyor, Afrika halklarına.
1 Şubat 2013 Cuma 10:12
Kaynak: Bu ülke
Arkadaşına Gönder Yorum Ekle Yazdır Yazdır Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google'da paylaş Delicious'ta paylaş Digger'da paylaş Yahoo'da paylaş
 

Başbakan’ın Afrika gezisinin uğrak yerlerinden birisi de Nijer’di. Nijer deyince sizin aklınıza ne gelir bilemem ama benim aklıma İbrahim Ceylan gelir. Burada biraz çalışmalarından söz etmeliyim İbrahim Bey’in. Bir dernek çatısı altında faaliyetlerini yürütüyorlar.

 

Maksat gönüller bir olsun sloganıyla yola çıkan dernek, kıta ve/veya kara Afrika’nın sorunlarına eğiliyor, eğilmekle kalmıyor bizzat çözüm üretiyor, çözümün bir parçası oluyor, karşılık beklemeden. Onlara için Afrika insanının gülümsemesi yetiyor.  Şimdiye kadar benim okuduğum 13 yardım seferi düzenlemişler Nijer’e, sonuçlarını her gezi sonrası kamuoyu ile paylaşıyorlar.

 

Gazete haberinde, Nijer durağında başbakan Erdoğan’ın yanında yer alıyordu İbrahim Bey.

 

Türkiye’nin Afrika ilgisi, açılımı diğer ülkelerden farklılıklar arz ediyor. Diğer ülkeler temelde menfaat / çıkar / sömürge üzerine kurarken ilişkilerini, Türkiye yardım elini uzatıyor, Afrika halklarına. Aklınıza gelen veya gelmeyen onlarca dernek Afrika için çalışmalar yürütüyor. Sağlık Hizmetleri, su kuyuları, Ailelere keçi yardımı, eğitim ve ibadethane yapımı, yiyecek-giyecek yardımları vs vs yürütülen hizmetlerin birkaçı. Faaliyetlere katılanlardan öğrendiğimiz şeylerden biri de; Osmanlı oralarda olumlu izler bıraktığı için bizlere kabullenmelerinde sorun olmadığı, temelde sömürgeci beyaz insanı sevmiyorlar.

 

İş için Afrika’ya gidenler geçmişin ve yardım kuruluşlarının ortaya çıkardığı merhamet iklimine zarar vermeyecek kalitede iş yapmaları gerekiyor. Bunu söylememizin bir sebebi var: Savaş sonrası Bosna’ya iş yapma düşüncesiyle gidenler, oralarda dükkân açıp ticaret yapanların büyük bir kısmı esnafı öyle dolandırmışlar ki, şöyle bir söz söylenir olmuş “bunlar Osmanlıların torunu olamazlar/değiller”. Aynı sorun ile Afrika’da karşılaşmayacağımızı umarız. Endonezya ve Malezya gibi uzak diyarların doğru-dürüst ticaret yapan tacir vesilesiyle Müslüman olduğu hep anlatılagelen bir gerçekliktir.

 

Afrika, yıllarca köle ticareti olarak insan kaynağı, yeraltı ve yerüstü zenginlikleri batılılar (Avrupa, Amerika vs) tarafından sömürülmüş olması yetmez mi gibi kimyasal/nükleer atıklarını da gömdükleri, attıkları çöplük haline getirilmeye çalışılmış bir kıtadır.

 

Tam özgürleşememiş, sömürgeciliğin baskı ve müdahalelerinden kurtulamayan Afrika ülkeleri yeni bir tür sömürgecilik dalgası ile karşı karşıyadır. Fransa’nın Mali saldırısını başka nasıl okuyabiliriz? Güçlü olan çıkarına/keyfine göre Afrika ülkelerine müdahale edebiliyor. Benzer bir saldırıyı Fransa Libya’ya da yapmıştı. Bu tür olaylar Birleşmiş Milletler gibi organizasyonların sömürgecilere hizmet ettiğini aşikâr bir şekilde gösteriyor. Ülkeler kaderine ter edildiği gibi, halklara ölüm kusan ülkelere de diğer batılı ülkeler destek çıkıyor. Türkiye’nin sesi ise cılız kalıyor. Kuruldukları ülke (Suud) halkına özgürlük mücadelesi yapmayan, despot krallık hakkında söz dahi söylemeyen bir örgüt/yapılanma, diğer halkı Müslüman ülkelerde batılı ülkelerce müdahale için gerekçe kaynağı oluşturması üzerinde durulması gereken bir konudur.

 

Türkiye geçmişte ve halen sömürgeci durumda bulunan ‘beyaz adam’ın truva atı durumuna düşmemeli, “iyiliği tavsiye, kötülükle mücadele” ilahi emir doğrultusunda çalışmalıdır.

 

Ne Yapmalı?

 

Yardım seferberlikleri için gittiğimiz ülkelerde kalıcı eserler bırakmalıyız ki bırakıyoruz. Yeterli mi.. değil. Kalıcı olmanın diğer koşulu da yine bu ülkelerde kalıcı ticari yapılar kurmadan geçiyor. Hem ülke yöneticileri hem de halk ile iç içe olmanın gereğidir bu. Böyle bir çalışma sömürge ülkelerinin hem ticari hem de misyonerlik faaliyetlerini yavaşlatacağı gibi, Afrika halkını da koparıldığı inançlarına geri döndürecektir. O halde ne bekliyoruz?

 

Frantz Fanon’un bir sözüyle bitirelim: “Hiç bir araç insana hakim olmasın. İnsanın insana kulluğu son bulsun. Yani ne ben başkasının kulu olayım, ne de ben başkasını kulluğa zorlayayım…”   (Yeryüzünün Lanetlileri kitabından) 

 
 
  Bütün Yazıları

 
Afrika’da Var Olmak

 

Yorum Sizin! Siz de yorum yapın | Tüm yorumları oku

 

 

  Günün Yazarları  
Sığınmacılara ‘Sağlık Kartı’ Önerisi
Bir Diş Hekiminin Hatıraları
Osmanlı Devleti’nde Kolera Günleri
Bir Ağustos Gecesinin Hatırlattıkları
Erkek Çocuklarında Tedavi Edilmesi Gereken Önemli ...
Afrika’da Var Olmak
Kamer Adalarında Kardeşlik Coşkusu
Rızıklarının Yerden ve Denizden Gönderildiği Ülke:...
Van ve Çevresinde Meydana Gelen Depremler
Van-Erşiş Depremi ve Afetlere Hazırlıklı Olmak
YAZARLARIMIZ
Mustafa SAMASTI 
Toplum Sağlığı, Batı Tecrübesi Ve İslami Kültür Açısından Bir Değerlendirme
Selahattin SEMİZ 
Özel Sektör Açısından Sağlıkta İstikrar Ve Değişim
Hüseyin Yürük 
Çocukluğumda Ve Gençliğimde Yaşadığım Bazı Travmalar
TÜM YAZARLARIMIZ 

GÜNCEL MAKALELER
Sedat Erol 
Sığınmacılara ‘Sağlık Kartı’ Önerisi
Abdülkerim Karaağaç 
Bir Diş Hekiminin Hatıraları
Hüseyin Yağmur 
Osmanlı Devleti’nde Kolera Günleri
 
GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ  
 Sağlık mı Endüstriyel Tıp mı?
 Amasyalı Sabuncuoğlu Şerefeddin
 Eski Türkçe Tıp Yazmalarından Kaşıntılı Cilt Ha...
 İbn-i Sînâ
 Aşı Tereddütü Ve Eczacının Rolü
 Kurban Bayramında Beslenme Önerileri
 Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa
 Sağlık araştırmalarının mayınlı tarlası: Sağlık...
 VARİKOSEL (Erkekte Kısırlığın en sık sebebi)
 İlaçsız Hayat Mümkün mü?
 İlaçlar ve Bedenimizin Biyolojik Saati
 
  copyright © kutupyildizidernegi.org.tr
Bize Ulaşın | RSS | Sitene Ekle | Reklam | Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap