Ana Sayfa - Kutup Yıldızı  
 
 


Dr. Mahmut Tokaç: Akılcı ve Güvenli İlaç Kullanımı
Dr. Mahmut Tokaç: Akılcı ve Güvenli İlaç Kullanımı
İnsanoğlunu var oluşundan bu güne daima hastalıklarını tedavi etme ihtiyacı duymuştur. Önceleri birtakım otlar kullanılarak hastalıklar tedavi edilirken, 19. yüzyıl sonlarından itibaren bu otlar eczanelerde farmasötik formlar (tablet, süspansiyon vs.) haline getirilmiştir.
12 Ağustos 2011 Cuma 10:49
Kaynak: kutupyildizi.org.tr
Arkadaşına Gönder Yorum Ekle Yazdır Yazdır Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google'da paylaş Delicious'ta paylaş Digger'da paylaş Yahoo'da paylaş
 
Doğal kaynaklı ilaçların üretildiği geleneksel eczacılık dönemi, tüm dünyada 1940’lı yıllara kadar sürmüştür. Bu yıllardan sonra, endüstrinin gelişmesi ile sentetik ilaçlar yaygınlaşmıştır.İlaçların bu kadar yaygınlaşmasıyla birlikte bunların etkili fakat en az risk ile kullanılma zorunluluğu Akılcı İlaç Kullanımı” ve “Güvenli İlaç Kullanımı” kavramlarını gündemimize yerleşmiştir.
Akılcı İlaç Kullanımı
Tüm dünyada ilaçların yaklaşık %50’si uygunsuz şekilde kullanılmaktadır. Bu konudaki ilk düzenlemeleri 1985 yılında yapan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) “Akılcı İlaç Kullanımı”nı; “kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozajda, en düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmeleri” olarak tanımlamıştır. Kapsamlı bir tanımlama yapacak olursak Akılcı İlaç Kullanımı ilacın gerektiği anda (uygun endikasyonda), gerektiği dozda, gerektiği sürede, gerektiği şekilde, etkililik, güvenlik, uygunluk ve maliyet kriterleri de dikkate alınarak kullanılması anlamına gelir.
Akılcı ilaç kullanımı, öncelikli olarak halkın sağlığını ve toplumun çıkarını gözetir. Öncelikle hastanın probleminin tanımlanması, yani hekim tarafından doğru teşhisin konulması gerekmektedir. Buna paralel olarak, ilaçlı veya ilaçsız, etkili ve güvenilir tedavinin tanımlanması, eğer ilaçla tedavi uygulanacaksa, uygun ilaçların seçimi, her bir ilaç için uygun dozun ve uygulama süresinin belirlenmesi ve uygun reçetenin yazılması basamakları izlenir.
İlacın geliştirilmesi son derece zahmetli ve uzun bir süreçtir. Bir molekül önce hayvanlar üzerinde denenir. Burada alınan sonuçlara göre insanlar üzerindeki çalışmalara başlanır. Uzun süren çalışmalar ile ilacın etkililik ve güvenliğinin kanıtlanmasından sonra piyasaya arz edilir.
İlaçların etkili, kaliteli ve güvenilir bir şekilde piyasaya sunulması Sağlık Bakanlığının sorumluluğundadır. Bu sebeple ilaçlar ruhsatlandırılırken etkililik, güvenilirlik ve kalite ile ilgili her türlü çalışmaların sunulması zorunludur.
Bazen bu gerekleri tam olarak yerine getirmediği halde ilaç geliştirdiğini iddia edenler ortaya çıkmaktadır. Kendilerinden bu çalışmaların yapılması istendiğinde ise Sağlık Bakanlığı’nı ilacına ruhsat vermemekle suçlamakta, hatta bazen “millî girişimi” engelleme ithamında bulunabilmektedirler.
Her türlü güvenlik çalışmalarının yapılmış olmasına rağmen, bitkisel ya da sentetik kaynaklı olsun tüm ilaçların istenen etkileri yanında istenmeyen yan etkileri de vardır. Hekimler ilacı yazarken yararı ile zararı arasındaki oranı göz önüne alarak hastanın kullanmasına karar verirler. Ancak bu yarar/zarar oranı hastalıklara göre görecelidir. Örneğin ölümcül hastalığı olan bir hastada, tedavi sağlanamazsa hasta öleceği için yarar/zarar hesabı yaparken bazı zararlı etkilere göz yumulabilir. Fakat hafif hastalıklarda zararlı etki oranı küçük bile olsa iyi hesaplanmalıdır.
Güvenli İlaç Kullanımı
İlaçların etkili fakat en az risk ile kullanılması anlamına gelen Güvenli İlaç Kullanımı” nın temel prensipleri nelerdir? Şimdi bunlara kısaca bir göz atalım.
1. İlacı sadece hekim tavsiyesi ile kullanmalıyız.
İlacı önermeye, zaman-doz süresini saptamaya tek yetkili olan hekimdir. Hekim herhangi bir ilacın seçiminde birçok önemli etkeni göz önüne alır. Tıpta hastalık yok hasta vardır. Hastanın yaşı, kilosu, karaciğer ve böbrek gibi organlarının durumu, ilaca toleransı, hatta genetik yapısı ve cinsiyeti zaman-doz süresini hesaplanırken hekim ta
 
 
  Haber Fotoğrafları

 

 

Yorum Sizin! Siz de yorum yapın | Tüm yorumları oku

 

 

  SAĞLIK RAPORLARI Kategorisinde Son Eklenenler  
Türkiye’de Tıp Biliminin Gelişmesi ve Modernleşmes...
Afrika'da Gıda Sorunu
Kutupyıldızı Sağlık Raporu
Dr. Mahmut Tokaç: Akılcı ve Güvenli İlaç Kullanımı
YAZARLARIMIZ
Mustafa SAMASTI 
Tıp Eğitiminde Sağlığın Yeri: Bir Özeleştiri Denemesi
Selahattin SEMİZ 
Bir Başhekimin Covid Hatıraları
Hüseyin Yürük 
40 Yaşından Sonra Ortaya Çıkan Hastalıklar
TÜM YAZARLARIMIZ 

GÜNCEL MAKALELER
Sedat Erol 
Yabancı İşçi İstihdam Projesi
Abdülkerim Karaağaç 
Bir Diş Hekiminin Hatıraları
Hüseyin Yağmur 
Osmanlı Devleti’nde Kolera Günleri
 
GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ  
 Amasyalı Sabuncuoğlu Şerefeddin
 Eski Türkçe Tıp Yazmalarından Kaşıntılı Cilt Ha...
 İbn-i Sînâ
 Aşı Tereddütü Ve Eczacının Rolü
 Kurban Bayramında Beslenme Önerileri
 Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa
 Sağlık araştırmalarının mayınlı tarlası: Sağlık...
 VARİKOSEL (Erkekte Kısırlığın en sık sebebi)
 İlaçsız Hayat Mümkün mü?
 İlaçlar ve Bedenimizin Biyolojik Saati
 Misyonerlerin Osmanlı topraklarındaki sağlık fa...
 
  copyright © kutupyildizidernegi.org.tr
Bize Ulaşın | RSS | Sitene Ekle | Reklam | Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap